Recenzja: Soen – Cognitive

10.03.2013

Odkąd Martin Lopez pożegnał się w 2005 roku z rolą perkusisty Opeth, wszyscy fani z niecierpliwością czekali na jego reaktywację. Już, czy też w zasadzie aż po 5 latach jego bębny rozbrzmiały na nowo, tym razem pod szyldem protogermańskiej nazwy o niezbyt jasnym znaczeniu – Soen. Zespół powstał w 2010 roku i z miejsca okrzyknięty został supergrupą. Nic dziwnego, w jego skład wchodzą same gwiazdy progresji, mianowicie wspomniany wcześniej Martin Lopez (perkusja), niegdyś powiązany z Willowtree Joel Ekelöf (wokal), legendarny wirtuoz gitary basowej Steve DiGiorgio oraz szwedzki gitarzysta Kim Platbarzdis.

Pierwszy krążek zespołu – Cognitive – ukazał się w lutym 2012 roku pod skrzydłami fińskiej wytwórni Spinefarm Records. Zmiksowany przez zdobywcę Grammy, Davida Bottrill’ego, który współpracował z takimi grupami jak Tool, Smashing Pumpkins czy Muse, przez samych twórców określany jest mianem „unikalnego miksu melodii oraz eksperymentów rytmicznych”. Nic dodać, nic ująć, ponieważ „Cognitive” taki właśnie jest – unikalny.

Płytę otwiera “Fraktal” – minutowa inwokacja tej progresywnej epopei, która wkręca w klimat całego albumu, hipnotyzuje, ale tylko chwilę, gdyż tuż po niej wokół zdezorientowanego słuchacza pęta zaciska „Fraccions”, a knebel wkłada „Delenda”. Kontrast – to jedna z głównych cech charakterystycznych tego albumu, który jest wypełniony kompozycjami opartymi na interakcji agresywnych riffów i delikatnego śpiewu.

Magnetyzujące „Last Light” brzmi, jakby zostało wyrwane z Toolowego „10,000 Days”. Odniesień do słynnego kwartetu jest zresztą znacznie więcej, jednak podczas poznawania „Cognitive” te analogie nie rażą ani nie irytują. Wręcz przeciwnie, pozwalają w pełni zrozumieć, co Martin Lopez miał na myśli, mówiąc, że inspirują się Toolem, traktując go jednak w kategorii gatunku, a nie grupy muzycznej. W ramach tego gatunku Soen wykreował swój własny sposób pojmowania i przekazu muzyki, nie dając się do końca wciągnąć na toolowską parabolę dzięki czerpaniu z wcześniejszych doświadczeń zdobytych w Opeth, czy Willowtree.

Ten zespół tworzy swoją własną przestrzeń, którą najtrafniej ukazuje teledysk do utworu „Savia”. Ta przestrzeń i nastrój są czymś ulotnym, co pojmujemy tylko i wyłącznie poprzez odsyłanie naszej świadomości do zjawisk świata pozajęzykowego. Żeby zrozumieć istotę „Cognitive”, należy więc dać się ponieść muzyce. Przełączyć tryb czucia z fizycznego na podświadome, instynktowne, zmysłowe, gdyż dźwięki stworzone przez Soen pociągają duchowo. Między nimi a odbiorcą wytwarza się emocjonalne napięcie generowane manipulacjami wokalnymi Ekelöfa, mocnymi riffami Platbarzdisa oraz wyraźnie brzmiącą sekcją rytmiczną tworzoną przez duet Lopez – DiGiorgio.

Słuchając „Cognitive”, ciężko nie odnaleźć siebie w tych dźwiękach i słowach. Nawiązując do tekstu „Canvas”, mogłabym wręcz stwierdzić, że właśnie w tym krążku „wykułam” siebie. Pozwoliłam myślom wciąż wracać do zawieszonych gdzieś w świadomości brzmień oraz wyrywać z utworów zdania, które na stałe umieściłam w swojej pamięci. Teksty zespołu, dopełniające wirtuozerię muzyków, są naprawdę z najwyższej półki. Wprowadzają w świat, który jest jednocześnie przerażający i fascynujący, który swoim nastrojem przenika do najgłębszych warstw odbiorcy.

Soen to zespół, który umożliwia zanurzenie się w sobie samym. Muzyka tej formacji pokazuję drogę do poznania tego, co niewidoczne, czego nie można poczuć ot tak. Ich dźwięki porywają gwałtownie i prowadzą przez przełęcz świadomości tych, którzy zdecydują się na tę podróż. „Cognitive” to niesamowita i bardzo mocna pozycja w swoim gatunku. Jeżeli grupa Lopez – Ekelöf – DiGiorgio – Platbarzdis w przyszłości utrzyma się na tak wysokim poziomie twórczym, legendy takie jak Opeth, Katatonia czy Tool będą musiały z honorem ustąpić miejsca nowym mistrzom.

Ocena: 5/5

Aleksandra Tychmanowicz

Soen – Savia

YouTube Preview Image

Wykładnia:
1.  podstawka pod piwo
2.  perła przed wieprzem
3. placebo
4. blisko
5. bardzo
 
 
Podziel się na:
  • Facebook
  • Wykop
  • Twitter
  • email
Możliwość komentowania Recenzja: Soen – Cognitive została wyłączona
 

Komentowanie wyłączone.

 

Rock Oko © Wszystkie prawa zastrzeżone. Serwis zaprojektowany przez www.fingerprintweb.pl. Projektowanie serwisów i pozycjonowanie stron.