Wywiad: Page Hamilton / Helmet

11.04.2012

Page Hamilton to człowiek-orkiestra. Założyciel, gitarzysta i wokalista jednego z najbardziej oryginalnych zespołów ery nowoczesnego rocka. Muzyk jazzowy, kompozytor filmowy i producent. A poza tym bardzo przystępny, uprzejmy i inteligentny człowiek, z którym mieliśmy okazję spotkać się i porozmawiać przed niedawnym koncertem Helmet w Berlinie.

Dawid Bowie, James Hetfield, Elton John, Tool, Deftones – to tylko niektórzy artyści, wymieniający Helmet jako jeden ze swoich ulubionych zespołów, czy wręcz źródło inspiracji. I właśnie o inspiracje chciałem cię teraz zapytać. Igor Strawiński, rosyjski kompozytor z początku XX w., powiedział kiedyś: „Dobry kompozytor się nie inspiruje. Dobry kompozytor kradnie”. Zgodziłbyś się z nim?

Nie, nie zgodziłbym się. Przy całym szacunku do Strawińskiego, widziałem jego balety, „Ognisty ptak” czy „Pietruszka” są wspaniałymi dziełami, ale w kwestii inspiracji mam odmienne zdanie. Dla mnie inspirujące rzeczy znajdują się wszędzie wokół. W Nowym Jorku swego rodzaju mechaniczna muzyka wybrzmiewa non stop. Masz metro, pociągi, maszyny – to wszystko tworzy rytmiczną naturę miasta. W przyrodzie muzyka może być na przykład w powiewach wiatru. Również w urządzeniach – mam elektroniczną szczoteczkę do zębów, więc nawet myjąc zęby, mogę tworzyć muzykę, modyfikując wibracje w jamie nosowej i tym samym zmieniając wysokość dźwięków. Muzyka jest więc wszędzie.

Zgodziłbym się ze Strawińskim tylko w przypadku, gdyby miał on na myśli kradzież formy, nie dźwięków.

W takiej sytuacji to w zasadzie nie jest kradzież. Jeśli Beethoven, Mozart czy Haydn żyli przed tobą i tworzyli sonaty, którą to formę uprawiali wszyscy ówcześni wiedeńscy kompozytorzy, i jeśli później również Bartók komponował sonaty, a teraz ty to robisz, to tak naprawdę nie kradniesz, ale nakładasz na siebie ograniczenia wyznaczające pole dla zaistnienia twojej kreatywności. Podobnie jest z malarzem, który ma płótno. Płótno ma rozmiary np. 30 x 60 i te wymiary są ograniczeniami w obrębie których malarz powinien przekazać swoją kreatywność. Moim zdaniem zdolność do stworzenia czegoś innego i wyjątkowego w obrębie elementów, których używają wszyscy, sprawia, że dane dzieło sztuki jest wielkie.

Pełna wersja wywiadu dostępna w serwisie T-Mobile Music: Wywiad – Page Hamilton / Helmet

PS. Page mówi:

 
 
Podziel się na:
  • Facebook
  • Wykop
  • Twitter
  • email
Możliwość komentowania Wywiad: Page Hamilton / Helmet została wyłączona
 

Komentowanie wyłączone.

 

Rock Oko © Wszystkie prawa zastrzeżone. Serwis zaprojektowany przez www.fingerprintweb.pl. Projektowanie serwisów i pozycjonowanie stron.